Skip to Content

Saugus facebook naršymas!

Facebook logo (c) www.facebook.comTikriausiai daugelis naudoja facebook ir pastebėjo, kad šiame socialiniame tinkle pasitaiko sukčių, bandančių vienaip ar kitaip pasipelnyti iš jūsų. Jeigu jie ir nebando tiesiogiai iš jūsų išvilioti pinigų, tai bent bando pasinaudoti jumis kitais būdais. Vienas iš pačių akivaizdžiausių būdų yra įvairių facebook puslapių ir kitų interneto svetainių populiarinimas jūsų sąskaita, jums apie tai net nežinant. Už ką tokie nesąžiningi žmonės užsidirba kaip už reklamos ar internetinių svetainių populiarinimo paslaugas. Tokios veiklos pasekoje paprastai jūsų facebook paskyroje galite atrasti įvairių jums nežinomų ir net negirdėtų puslapių, kaip jums patinkančių, lyg jūs būtumėte spaudę ant jų 'like' mygtuką ir t.t...

Simptomai

Paprastai tokie sukčiai sukuria kokį nors web puslapį, tokių puslapių pavadinimai būna niekam nežinomi, jų adresai dažnai būna koks nors lietuviškas žodis, su ne lietuviška .LT, o įvairiomis užsienio galūnėmis, pvz.: .NET, .COM ir t.t... Šitaip jie daro dėl to, kad nelegalią veiklą vykdyti naudojant ne lietuviškus puslapių adresus yra paprasčiau ir užsieniečiai, kurie nesupranta lietuvių kalbos, negali įvertinti ar tokiame puslapyje vykdoma legali ar nelegali veikla, o lietuviškų adresų atveju tokie kenkėjiški puslapiai būtų greitai uždaryti.

Paprastai tokius puslapius savo facebook sienoje/wall galite išvysti tik dėka jūsų facebook draugų, kurie turi prastas darbo su kompiuteriu žinias ir net patys nesupranta, kad toks internetinis puslapis yra pavojingas, jie gali tokį puslapį jums parodyti net neįtardami nieko blogo.

Kaip atpažinti tokius puslapius

Tokių puslapių nuorodos paprastai veda už facebook ribų, siūloma apsilankyti trečios šalies internetinėse svetainėse, kad perskaityti pvz. šokiruojančią, intriguojančią ar neįtikėtiną naujieną, pvz. įvyko baisi avarija, žymi žvaigždė nusifotografavo nuoga, rastas ateivių kosminis laivas ir pan. Tokių naujienų paprastai nepraneša jokie padorūs dienraščiai, kaip pvz. Delfi, Lietuvos Rytas ir t.t... (tai dar vienas požymis, kaip galima atpažinti tokius puslapius).

Paprastai apsilankius tokiame puslapyje susidursite su tuo, kad bus siūloma atlikti kokią nors užduotį „Challenge”, pvz. bus pavaizduota krūva mygtukų ir prašoma suspaudinėti juos tam tikra eilės tvarka, kad atseit atpažinti, kad jūs esate tikras asmuo, o ne internetą naršanti kompiuterinė programa. Taip pat gali tokių mygtukų ir nebūti o būti tiesiog įdėtas video, o pvz. spaudžiant video rodymo mygtuką „play” atliksite visiškai ne tai ką ketinote padaryti.

Taip pat tokios naujienos visada yra skelbiamos už facebook ribų, tai reiškia, kad paspaudus nuorodą į tokią naujieną jūs atsidursite kitame, o ne facebook puslapyje, tiesiog facebook griežtai kontroliuoja tokius dalykus ir neleidžia to savo socialiniame tinkle.

Pasekmės

Įvairių tokių mygtukų spaudymo pasekoje realiai jūs spaudžiate „Like/Patinka” jums visiškai nežinomoms facebook svetainėms! Taip pat gali ir nebūti jokių mygtukų, o užtekti apsilankyti tokiame puslapyje ir programinių skriptų pagalba apgavikai gali automatiškai už jus aktyvuoti tam tikriems puslapiams „Like/Patinka“ - lyg jūs būtumėte tai spaudę patys. Tokiu būdu jūs galite tapti visiškai jums nežinomų svetainių gerbėjais, kurios net galbūt visiškai prieštarauja jūsų įsitikinimams ar net susiję su įvairia kriminaline, kenkėjiška, ar kita neteisėta, nelegalia veikla. To pasekoje tai kas jums patinka pamatys ir jūsų draugai bei facebook naudojantys jūsų vaikai, kurie taip pat gali nukentėti nuo šių jūsų veiksmų.

Priemonės

  1. Nepagailėti laiko ir peržiūrėti visų jūsų mėgstamų svetainių sąrašą facebook paskyroje ir nepageidaujamas ar visiškai nežinomas svetaines pašalinti iš jūsų facebook paskyros. Taip pat tokius puslapius galite pažymėti kaip „spam/šlamštą“!

  2. Esant galimybei naršyti tokius puslapius tuo metu kada jūsų naršyklė neprisijungus prie facebook, tokie puslapiai paprastai tada nerodys nieko ir prašys prisijungti prie facebook, nors ten atėjote tik perskaityti kažkokios naujienos ar pažiūrėti kažkokį video ir prisijungimas prie facebook yra visiškai tam nereikalingas;

  3. Apsilankius tokiame puslapyje, jeigu atėjote pažiūrėti video, vietoj to, kad spausti video žiūrėjimo mygtuką „play”, ypač jeigu matote, kad tai youtube video - paspauskite ant video dešininį pelytės mygtuką ir peržiūrėkite atsiradusį meniu, jeigu tai ne kenkėjiškas puslapio kodas tai išvysite youtube meniu, kur bus punktas „Copy video URL” leidžiantis atkopijuoti šio youtube video nuorodą, o jeigu bus išvedamas kitas ar iš viso jokio meniu, tokiu video žiūrėti nereikėtų rizikuoti.

Firefox + NOSCRIPT

Vienas iš gan saugių būdų naršyti internete yra visiems gerai žinoma Firefox naršyklė su tam tikrais saugumo priedais (addons). Geriausias iš šių priedų yra NOSCRIPT, kurio dėka bus visuose puslapiuose automatiškai uždrausti bet kokie trečios šalies programiniai skriptai. Tiesa šis priedas automatiškai blokuos visų puslapių „javascript“ programinius kodus, tačiau gerai jums žinomose ir saugiose interneto svetainėse galėsite juos leisti, taip pat šio priedo pagalba galima leisti rodyti puslapį dalinai, pvz. rodyti patį puslapį, bet pvz. uždrausti puslapyje rodoma kito puslapio reklamą, ar leisti tam tikrą puslapį tik laikinai ir t.t...

Su šiuo firefox priedu netyčia apsilankius kenkėjiškoje internetinėje svetainėje nerizikuosite nieko, nes tik jums leidus bus kažkas daroma.